Sail West 2023 Results

 

 

 

2023 Sail West & District five ILCA 4, ILCA 6 and ILCA 7 championships
Wabamun Sailing Club
Results are as of 16:09 on July 30, 2023
Prizes
Category Rank Competitor
Sailwest ILCA 7 champion 1st Sailwest-ILCA 7 – ILCA 7 19 Isaac Bussin
Sailwest ILCA 7 champion 2nd Sailwest-ILCA 7 – ILCA 7 184600 Mark Bugiak
Sailwest ILCA 7 champion 3rd Sailwest-ILCA 7 – ILCA 7 200134 Russel Krause
Sailwest ILCA 6 champion 1st Sailwest-ILCA 6 – ILCA 6 195642 Lesley Reichenfeld
Sailwest ILCA 6 champion 2nd Sailwest-ILCA 6 – ILCA 6 190214 Lee Nagy
Sailwest ILCA 6 champion 3rd Sailwest-ILCA 6 – ILCA 6 187790 Fraser Keith
Sailwest ILCA 4 champion 1st Sailwest-ILCA 4 – ILCA 4 214550 Bernice Cao
Sailwest ILCA 4 champion 2nd Sailwest-ILCA 4 – ILCA 4 219730 Zairyn Mierau
Sailwest Club 420 champion 1st Sailwest-Club 420 – Club 420 41 Evan Sun & Menno Ulrich
Sailwest Club 420 champion 2nd Sailwest-Club 420 – Club 420 33 Andrew Leitch & Brianne Schmidt
Sailwest Optimist champion 1st Sailwest-Optimist – Optimist 1325 Samuel Mierau – Red
District 5 ILCA 7 champion 1st District 5-ILCA 7 – ILCA 7 19 Isaac Bussin
District 5 ILCA 7 champion 2nd District 5-ILCA 7 – ILCA 7 184600 Mark Bugiak
District 5 ILCA 7 champion 3rd District 5-ILCA 7 – ILCA 7 200134 Russel Krause
District 5 ILCA 6 champion 1st District 5-ILCA 6 – ILCA 6 190214 Lee Nagy
District 5 ILCA 6 champion 2nd District 5-ILCA 6 – ILCA 6 195642 Lesley Reichenfeld
District 5 ILCA 6 champion 3rd District 5-ILCA 6 – ILCA 6 199766 Stephen Reichenfeld
District 5 ILCA 4 champion 1st District 5-ILCA 4 – ILCA 4 219730 Zairyn Mierau
District 5 ILCA 4 champion 2nd District 5-ILCA 4 – ILCA 4 4294 Caroline Dixon
Western Canadian ILCA 6 Championship Trophy 1st Sailwest-ILCA 6 – ILCA 6 195642 Lesley Reichenfeld
18 & under ILCA 7 Championship Trophy 1st Sailwest-ILCA 7 – ILCA 7 194498 Logan Mark
Stephen M. Tupper Trophy – Western Intermediate ILCA 6 Winner 1st Sailwest-ILCA 6 – ILCA 6 78300 Weston Fremont
Sailwest Optimist White champion (10 & under) 1st Sailwest-Optimist – Optimist 1617 Jace Garabed – White
Sailwest Optimist Blue champion (11&12 years old) 1st Sailwest-Optimist – Optimist 1846 Finley Hoffmann – Blue
Sailwest Optimist Red champion (13,14&15 years old) 1st Sailwest-Optimist – Optimist 1325 Samuel Mierau – Red
U17 Regional Champion – ILCA 6 1st Sailwest-ILCA 6 – ILCA 6 78300 Weston Fremont
U17 Regional Champion – ILCA 4 1st Sailwest-ILCA 4 – ILCA 4 219730 Zairyn Mierau
U17 Regional Champion – Club 420 1st Sailwest-Club 420 – Club 420 8493 Aryan Virk & Barrett Duff
Top female Optimist 1st Sailwest-Optimist – Optimist 8329 Jennifer Peddlesden

Results

Sail West ILCA 4 Champion Bernice Cao

Sail West and Western Canadian ILCA 6 Champion Lesley Reichenfeld

Isaac Bussin Sail West and District 5 ILCA 7 Champion

Sail West Club 420 Champions Evan Sun and Menno Ulrich

District 5 ILCA 4 Champion Zairyn Mierau

District 5 ILCA 6 Champion Lee Nagy

Sail West Optimist Champion Samuel Mierau