event burgee venue burgee

Sail West 2018

Wabamun Sailing Club

Results are provisional as of 17:25 on August 7, 2018

2.4mR Fleet

Sailed: 8, Discards: 1, To count: 7, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank SailNo Team Prov R1 R2 R3 R5 R6 R7 R8 R9 Total Nett
1st 9 joe gerlinsky
(1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 8.0 7.0
2nd 71 Krystle Shewchuk
(2.0) 2.0 2.0 2.0 2.0 2.0 2.0 2.0 16.0 14.0

29er Fleet

Sailed: 9, Discards: 1, To count: 8, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank SailNo Team Prov R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 Total Nett
1st 820 ALEC WATTERS
Nick Langhorne
1.0 1.0 1.0 2.0 1.0 2.0 1.0 (3.0) 1.0 13.0 10.0
2nd 1475 Sara Telles-Langdon
Katherine Sauer
2.0 2.0 2.0 1.0 (3.0) 1.0 3.0 2.0 2.0 18.0 15.0
3rd 823 Kendra Penner
Anthony Clark
(3.0) 3.0 3.0 3.0 2.0 3.0 2.0 1.0 3.0 23.0 20.0

Club 420 Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
Rank SailNo Team Prov R2 R5 R6 R7 R8 R9 Total Nett
1st 8493 Samuel Moore Mitchell
(1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 6.0 5.0

Laser Radial Fleet

Sailed: 9, Discards: 1, To count: 8, Entries: 24, Scoring system: Appendix A
Rank SailNo Team Prov R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 Total Nett
1st 187790 Fraser Keith
3.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 (5.0) 1.0 1.0 15.0 10.0
2nd 212913 Cameron Hay
1.0 2.0 3.0 3.0 10.0 4.0 (12.0) 3.0 2.0 40.0 28.0
3rd 192955 Ewa Stroemich
10.0 5.0 2.0 2.0 (13.0) 9.0 11.0 4.0 3.0 59.0 46.0
4th 198359 Tomas Green
(16.0) 12.0 8.0 6.0 4.0 7.0 2.0 5.0 10.0 70.0 54.0
5th 133737 Linus Schweizer
4.0 3.0 6.0 4.0 (18.0) 3.0 4.0 25.0 DNE 8.0 75.0 57.0
6th 190214 Lee Nagy
(14.0) 9.0 9.0 7.0 3.0 11.0 6.0 6.0 7.0 72.0 58.0
7th 205444 Matthew Sauer
6.0 6.0 4.0 (16.0) 8.0 8.0 7.0 16.0 4.0 75.0 59.0
8th 208823 Anna Chaykovska
15.0 10.0 7.0 8.0 (16.0) 2.0 8.0 2.0 12.0 80.0 64.0
9th 210324 Ava Fewster
18.0 19.0 (25.0 DSQ) 5.0 2.0 5.0 3.0 7.0 6.0 90.0 65.0
10th 189807 Rachel Kortbeek
9.0 4.0 10.0 9.0 (19.0) 14.0 10.0 12.0 9.0 96.0 77.0
11th 211638 Emily Baird
11.0 11.0 5.0 14.0 7.0 13.0 (16.0) 8.0 14.0 99.0 83.0
12th 180144 Neil Dickey
7.0 8.0 12.0 (15.0) 15.0 6.0 13.0 13.0 11.0 100.0 85.0
13th 208826 Kaisa Roggeveen
5.0 (22.0) 13.0 10.0 5.0 12.0 17.0 14.0 13.0 111.0 89.0
14th 191926 Erin Sonnie
12.0 (18.0) 11.0 13.0 9.0 16.0 14.0 10.0 5.0 108.0 90.0
15th 187417 lauren burns
17.0 16.0 (25.0 DSQ) 12.0 14.0 10.0 1.0 9.0 18.0 122.0 97.0
16th 174222 Evan Owen
8.0 13.0 16.0 17.0 12.0 (19.0) 19.0 17.0 15.0 136.0 117.0
17th 188875 heidi veluw
13.0 14.0 17.0 21.0 11.0 15.0 9.0 (25.0 OCS) 17.0 142.0 117.0
18th 194897 Kathleen Carter
2.0 7.0 14.0 19.0 17.0 (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 159.0 134.0
19th 197696 Isaac Haughn
(20.0) 20.0 18.0 18.0 20.0 17.0 15.0 11.0 16.0 155.0 135.0
20th 98117 Robbie Simpson
19.0 15.0 15.0 11.0 6.0 (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 166.0 141.0
21st 173723 Rebeka Patterson
(23.0) 17.0 19.0 20.0 22.0 18.0 18.0 15.0 20.0 172.0 149.0
22nd 416 Shaylene Laufersweiler
22.0 21.0 (25.0 DNC) 23.0 21.0 21.0 20.0 18.0 19.0 190.0 165.0
23rd 197691 MACY WATTERS
(25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 22.0 25.0 DNC 20.0 25.0 DNC 19.0 21.0 207.0 182.0
24th 88057 Richard Stroud
21.0 23.0 (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 219.0 194.0

Laser Fleet

Sailed: 9, Discards: 1, To count: 8, Entries: 25, Scoring system: Appendix A
Rank SailNo Team Prov R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 Total Nett
1st 19 Isaac Bussin
(3.0) 3.0 2.0 1.0 2.0 1.0 1.0 1.0 1.0 15.0 12.0
2nd 198360 David Cormack
2.0 1.0 1.0 5.0 1.0 2.0 3.0 (11.0) 5.0 31.0 20.0
3rd 167514 Barry Tee
6.0 2.0 7.0 4.0 (8.0) 4.0 2.0 3.0 2.0 38.0 30.0
4th 192097 phil paxton
9.0 (10.0) 9.0 3.0 6.0 3.0 4.0 2.0 8.0 54.0 44.0
5th 24 Eugene Dombrovskiy
7.0 4.0 5.0 10.0 4.0 6.0 (26.0 DSQ) 7.0 4.0 73.0 47.0
6th 209354 Louis-Pierre Gagnon
5.0 5.0 4.0 2.0 (22.0) 7.0 10.0 10.0 6.0 71.0 49.0
7th 169385 Mark Bugiak
4.0 6.0 8.0 (12.0) 9.0 8.0 7.0 12.0 11.0 77.0 65.0
8th 200134 Russel KRAUSE
10.0 9.0 6.0 6.0 13.0 5.0 11.0 6.0 (14.0) 80.0 66.0
9th 205398 Mark Lammens
1.0 7.0 11.0 11.0 11.0 12.0 12.0 (14.0) 9.0 88.0 74.0
10th 205798 Andre Gagnon
8.0 8.0 3.0 (26.0 DSQ) 18.0 10.0 8.0 5.0 26.0 DNE 112.0 86.0
11th 193332 Ilia Rudnitskiy
11.0 (13.0) 12.0 8.0 3.0 11.0 26.0 DNE 4.0 13.0 101.0 88.0
12th 170025 Eric Lobay
18.0 12.0 18.0 14.0 5.0 13.0 5.0 8.0 (26.0 DNC) 119.0 93.0
13th 208525 Connor Boyle
17.0 (19.0) 15.0 9.0 17.0 14.0 15.0 9.0 7.0 122.0 103.0
14th 161932 Kayden Polachek
(23.0) 14.0 14.0 7.0 19.0 9.0 13.0 16.0 12.0 127.0 104.0
15th 210689 Frank Kortbeek
12.0 15.0 10.0 22.0 12.0 (26.0 OCS) 9.0 20.0 10.0 136.0 110.0
16th 157869 Marek Koziell
19.0 (20.0) 13.0 16.0 15.0 15.0 6.0 15.0 16.0 135.0 115.0
17th 206529 Mark Kortbeek
(20.0) 11.0 16.0 17.0 10.0 18.0 19.0 18.0 15.0 144.0 124.0
18th 188948 Edwin Oliveira
14.0 17.0 17.0 18.0 16.0 (26.0 OCS) 16.0 17.0 17.0 158.0 132.0
19th 213877 David Elliot
22.0 22.0 21.0 21.0 14.0 19.0 (26.0 OCS) 13.0 3.0 161.0 135.0
20th 197564 William Mulloy
15.0 18.0 19.0 20.0 (23.0) 17.0 14.0 19.0 18.0 163.0 140.0
21st 187170 Rob Woods
16.0 16.0 20.0 13.0 21.0 21.0 17.0 22.0 (26.0 DNC) 172.0 146.0
22nd 203604 Glynis Dorey
13.0 23.0 22.0 15.0 (24.0) 20.0 20.0 21.0 19.0 177.0 153.0
23rd 179422 JIM GOODVIN
(26.0 DNF) 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 7.0 16.0 18.0 26.0 DNC 26.0 DNC 197.0 171.0
24th 195768 Rene Carter
21.0 21.0 24.0 19.0 20.0 (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 209.0 183.0
25th 200546 John Henoch
(26.0 DNC) 26.0 DNC 23.0 26.0 DNF 25.0 22.0 21.0 23.0 20.0 212.0 186.0

Optimist Fleet

Sailed: 9, Discards: 1, To count: 8, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Rank SailNo Team Prov R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 Total Nett
1st 1617 Jonah Friesen
3.0 (14.0 DSQ) 1.0 1.0 2.0 1.0 1.0 1.0 1.0 25.0 11.0
2nd 1325 Adam Chan
1.0 1.0 2.0 (5.0) 1.0 5.0 2.0 3.0 5.0 25.0 20.0
3rd 1306 Randy Ren
(4.0) 3.0 3.0 2.0 3.0 2.0 3.0 4.0 2.0 26.0 22.0
4th 1777 Nicholas Dixon
2.0 2.0 (4.0) 3.0 4.0 4.0 4.0 2.0 3.0 28.0 24.0
5th 1778 Rohan Murley
7.0 5.0 5.0 4.0 (9.0) 3.0 5.0 5.0 4.0 47.0 38.0
6th 1671 Jon Melsted
6.0 4.0 6.0 6.0 7.0 (10.0) 10.0 9.0 7.0 65.0 55.0
7th 1307 Fraser Doren
5.0 6.0 (14.0 DNC) 14.0 DNC 12.0 9.0 7.0 8.0 6.0 81.0 67.0
8th 1779 Duncan Hay
(14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 5.0 6.0 8.0 6.0 11.0 92.0 78.0
9th 1780 Sebastien Pauze
(14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 10.0 8.0 6.0 7.0 8.0 95.0 81.0
10th 1308 Zairyn Mierau
(14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 8.0 7.0 9.0 11.0 9.0 100.0 86.0
11th 106 Jonas Jack
(14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 6.0 14.0 DNC 11.0 10.0 10.0 107.0 93.0
12th 1309 Aryan Virk
(14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNF 11.0 12.0 12.0 12.0 117.0 103.0
13th 6 Natasha Lummis
(14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 11.0 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 123.0 109.0

Laser 4.7 Fleet

Sailed: 9, Discards: 1, To count: 8, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank SailNo Team Prov R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 Total Nett
1st 191 Connor Crowe-Lummis
1.0 (2.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 10.0 8.0
2nd 167190 John Henderson
(6.0 DNC) 1.0 2.0 2.0 3.0 3.0 2.0 3.0 2.0 24.0 18.0
3rd 12913 Sara Fewster
(6.0 DNC) 4.0 3.0 3.0 2.0 2.0 4.0 5.0 3.0 32.0 26.0
4th 194496 Samantha Mastel-Marr
2.0 3.0 4.0 (5.0) 4.0 5.0 3.0 2.0 4.0 32.0 27.0
5th 205515 Natalie Kortbeek
3.0 (5.0) 5.0 4.0 5.0 4.0 5.0 4.0 5.0 40.0 35.0

Scoring codes used

CodeDescription
DNCDid not come to the starting area
DNEDisqualification (other then DGM) not excludable under rule 88.3(b)
DNFStarted but did not finish
DSQDisqualification
OCSOn course side at start or broke rule 30.1

www.wabamunsailingclub.com
fleetcaptain@wabamunsailingclub.com

www.regattanetwork.com/event/16876#_home
racing@sailing.ca

Sailwave Scoring Software 2.25.9
www.sailwave.com