event burgee venue burgee

July 25-26 Weekend

Wabamun Sailing Club

July 25-26 Weekend as of 22:39 on July 28, 2020

Overall

Sailed: 6, Discards: 0, To count: 6, Rating system: USPN, Entries: 9, Scoring system: Chips
Rank Class SailNo Team Rating 0725 R1
   
0725 R2
   
0725 R3
   
0726 R1
   
0726 R2
   
0726 R3
   
Total Nett
1st Laser 210689 Frank Kortbeek
  95.5 95.5 93.8 92.7 92.7 80.0 550.2 550.2
2nd Laser 200134 Russel Krause
  78.2 86.9 74.0 71.4 82.1 91.5 484.1 484.1
3rd Laser Radial 180144 Neil Dickey
  86.9 73.9 83.9 82.1 50.1 68.5 445.4 445.4
4th Laser 203604 Glynis Dorey
  52.2 52.2 64.0 50.1 60.7 45.5 RET 324.7 324.7
5th Laser 4.7 191 Connor Lummis
  69.5 73.9 54.1 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 197.5 197.5
6th Laser Radial 188901 Kate MacLennan
  60.8 60.8 34.2 DNF 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 155.8 155.8
7th Laser 205437 Rob Legate
  0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 60.7 71.4 0.0 DNC 132.1 132.1
8th Laser 195601 Dick Stroud
  43.5 26.1 DNF 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 69.6 69.6
9th Laser Radial 205515 Judy Townsend
  34.8 26.1 DNF 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 60.9 60.9

0725 R1

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 141200, Distance: 2.5, Wind: 270 10.6-16.5, Ave wind: 12
Rank Class SailNo Team Rating Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Ave speed Points
1 Laser 210689 Frank Kortbeek
91 141200 14:42:44 0:30:44 0:33:46 0:00:00 91 4.881 kn 95.5
2 Laser Radial 180144 Neil Dickey
93.6 141200 14:44:39 0:32:39 0:34:53 0:01:02 96.675 4.594 kn 86.9
3 Laser 200134 Russel Krause
91 141200 14:43:47 0:31:47 0:34:56 0:01:03 94.109 4.719 kn 78.2
4 Laser 4.7 191 Connor Lummis
94.9 141200 14:45:23 0:33:23 0:35:11 0:01:20 98.847 4.493 kn 69.5
5 Laser Radial 188901 Kate MacLennan
94.9 141200 14:45:52 0:33:52 0:35:41 0:01:49 100.278 4.429 kn 60.8
6 Laser 203604 Glynis Dorey
91 141200 14:45:34 0:33:34 0:36:53 0:02:50 99.389 4.469 kn 52.2
7 Laser 195601 Dick Stroud
94.9 141200 144834 0:36:34 0:38:32 0:04:31 108.272 4.102 kn 43.5
8 Laser Radial 205515 Judy Townsend
94.9 141200 14:50:43 0:38:43 0:40:48 0:06:40 114.638 3.874 kn 34.8

0725 R2

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 145800, Distance: 2.5, Wind: 270 10.6-16.5, Ave wind: 12
Rank Class SailNo Team Rating Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Ave speed Points
1 Laser 210689 Frank Kortbeek
91 145800 152732 0:29:32 0:32:27 0:00:00 91 5.079 kn 95.5
2 Laser 200134 Russel Krause
91 145800 152736 0:29:36 0:32:32 0:00:04 91.205 5.068 kn 86.9
3 Laser Radial 180144 Neil Dickey
93.6 145800 152936 0:31:36 0:33:46 0:01:13 97.368 4.747 kn 73.9
3 Laser 4.7 191 Connor Lummis
94.9 145800 153003 0:32:03 0:33:46 0:01:15 98.755 4.68 kn 73.9
5 Laser Radial 188901 Kate MacLennan
94.9 145800 153115 0:33:15 0:35:02 0:02:27 102.452 4.511 kn 60.8
6 Laser 203604 Glynis Dorey
91 145800 153637 0:38:37 0:42:26 0:09:05 118.988 3.884 kn 52.2
7 Laser 195601 Dick Stroud
94.9 145800   DNF         26.1
7 Laser Radial 205515 Judy Townsend
94.9 145800   DNF         26.1

0725 R3

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 154300, Distance: 2.5, Wind: 270 10.6-16.5, Ave wind: 12
Rank Class SailNo Team Rating Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Ave speed Points
1 Laser 210689 Frank Kortbeek
91 154300 161408 0:31:08 0:34:13 0:00:00 91 4.818 kn 93.8
2 Laser Radial 180144 Neil Dickey
93.6 154300 161538 0:32:38 0:34:52 0:00:37 95.384 4.597 kn 83.9
3 Laser 200134 Russel Krause
91 154300 161545 0:32:45 0:35:59 0:01:37 95.725 4.58 kn 74.0
4 Laser 203604 Glynis Dorey
91 154300 161552 0:32:52 0:36:07 0:01:44 96.066 4.564 kn 64.0
5 Laser 4.7 191 Connor Lummis
94.9 154300 161720 0:34:20 0:36:11 0:01:52 100.353 4.369 kn 54.1
6 Laser Radial 188901 Kate MacLennan
93.6 154300   DNF         34.2

0726 R1

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 101700, Distance: 4.1, Wind: 265 10.6-16.5, Ave wind: 12
Rank Class SailNo Team Rating Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Ave speed Points
1 Laser 210689 Frank Kortbeek
91 101700 11:05:07 0:48:07 0:52:53 0:00:00 91 5.113 kn 92.7
2 Laser Radial 180144 Neil Dickey
93.6 101700 11:06:39 0:49:39 0:53:03 0:00:10 93.9 4.955 kn 82.1
3 Laser 200134 Russel Krause
91 101700 11:05:24 0:48:24 0:53:11 0:00:17 91.536 5.083 kn 71.4
4 Laser 205437 Rob Legate
93.6 101700 11:07:03 0:50:03 0:53:28 0:00:34 94.656 4.915 kn 60.7
5 Laser 203604 Glynis Dorey
91 101700 11:08:45 0:51:45 0:56:52 0:03:38 97.871 4.754 kn 50.1

0726 R2

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 112100, Distance: 3.8, Wind: 275 10.6-16.5, Ave wind: 12
Rank Class SailNo Team Rating Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Ave speed Points
1 Laser 210689 Frank Kortbeek
91 112100 12:05:54 0:44:54 0:49:20 0:00:00 91 5.078 kn 92.7
2 Laser 200134 Russel Krause
91 112100 12:06:14 0:45:14 0:49:42 0:00:20 91.676 5.041 kn 82.1
3 Laser 205437 Rob Legate
93.6 112100 12:07:36 0:46:36 0:49:47 0:00:25 94.445 4.893 kn 71.4
4 Laser 203604 Glynis Dorey
91 112100 12:07:41 0:46:41 0:51:18 0:01:47 94.614 4.884 kn 60.7
5 Laser Radial 180144 Neil Dickey
93.6 112100 12:09:05 0:48:05 0:51:22 0:01:54 97.452 4.742 kn 50.1

0726 R3

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 141200, Distance: 1.84, Wind: 260 3.6-10.5, Ave wind: 6
Rank Class SailNo Team Rating Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Ave speed Points
1 Laser 200134 Russel Krause
92.3 141200 14:52:18 0:40:18 0:43:40 0:00:00 92.3 2.739 kn 91.5
2 Laser 210689 Frank Kortbeek
92.3 141200 14:54:15 0:42:15 0:45:46 0:01:57 96.766 2.613 kn 80.0
3 Laser Radial 180144 Neil Dickey
97.3 141200 15:09:01 0:57:01 0:58:36 0:14:32 130.587 1.936 kn 68.5
4 Laser 203604 Glynis Dorey
92.3     RET         45.5

www.wabamunsailingclub.com
fleetcaptain@wabamunsailingclub.com


Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com